PL EN

Informacje dla Autorów

 
Przygotowując artykuł, prosimy o skorzystanie z szablonu Template.

Zgłoszenie pracy do opublikowania
Artykuły należy nadsyłać przez jednego z autorów pracy za pośrednictwem internetowego Systemu Redakcyjnego kliknij Submit your paper. Do Redakcji należy przesłać tekst niesformatowany napisany w edytorze tekstu Word (plik .docx lub .doc). Aby ułatwić szybką publikację i zminimalizować koszty administracyjne, akceptowane są wyłącznie zgłoszenia on-line. Zgłoszenia przesłane przez inną osobę niż jeden z autorów nie będą akceptowane. Autor zgłaszający bierze odpowiedzialność za poprawne i kompletne złożenie pracy. Jeśli z powodów technicznych przesłanie pracy za pośrednictwem Systemu nie jest możliwe, wtedy można kontaktować się z Redakcją w celu uzyskania pomocy.

Warunki zgłaszania prac
Do Redakcji należy zgłaszać artykuły, które nie były wcześniej publikowane oraz nie są aktualnie rozpatrywane w innym wydawanym czasopiśmie naukowym. Autor zgłaszający bierze odpowiedzialność za zatwierdzenie artykułu przez wszystkich pozostałych współautorów. Do autorów należy także dopilnowanie, aby artykuły pochodzące z określonej instytucji zostały przesłane za jej zgodą. Po dokonanym zgłoszeniu pracy, Redakcja ustala datę jego otrzymania i kieruje do dalszego procedowania. Wszelka korespondencja odbywa się ze wskazanym w zgłoszeniu autorem korespondencyjnym. W wyniku zgłoszenia pracy wyrażana jest zgoda autorów na wykonanie niezbędnych prac redakcyjnych związanych z opublikowaniem artykułu.
  • W jednym zeszycie czasopisma może się znaleźć tylko jedna publikacja tego samego autora lub zespołu autorów.
  • W przypadku zgłoszenia kilku publikacji jednocześnie – wszystkie mogą być natychmiast odrzucone. Kolejna publikacja autora(ów) powinna zostać złożona nie wcześniej niż po opublikowaniu poprzedniej. Nie publikowane są prace przedstawione jako kolejne części.
  • W jednym tomie (roku) mogą zostać opublikowane tylko dwa artykuły tego samego autora (zespołu autorów).
  • W czasopiśmie publikowane są tylko oryginalne prace badawcze lub przeglądowe.
  • Nie przyjmujemy do publikowania prac powstałych w oparciu o wyniki badań ankietowych, a także na podstawie powszechnie dostępnych danych statystycznych.
  • Nie uwzględniane są prace powstałe na podstawie cyklicznie publikowanych światowych lub lokalnych raportów i zestawień.

Program iThenticate
Po otrzymaniu nowej pracy, przeprowadzamy test podobieństwa programem iThenticate w aspekcie wykrycia ewentualnego plagiatu. Sumaryczny wskaźnik podobieństwa nie może przekraczać granicy 20%, zaś podobieństwo względem jednego artykułu nie może przekraczać granicy 3%. W przeciwnym przypadku artykuł zostanie natychmiast odrzucony przez redaktora oraz nie ma możliwości ponownego przesłania go do Redakcji po ewentualnych poprawkach.

Zawartość artykułu
Artykuł należy przygotować uwzględniając następujące elementy:
– Tytuł pracy,
– Pełne imię i nazwisko autora(ów) (inicjały nie są wystarczające),
– Afiliacja (pełny adres korespondencyjny instytucji – np. wydział, uczelnia, ulica, kod pocztowy, miasto, kraj),
– Adres e-mail autora korespondencyjnego,
– Streszczenie,
– Słowa kluczowe,
– Tekst główny,
– Wnioski,
– Podziękowania,
– Bibliografia.

Objętość artykułu (wraz z tabelami i ilustracjami) nie powinna przekraczać 20 stron formatu A4 (wliczone w cenę). Zamieszczenie dłuższej publikacji wymaga zgody Redakcji.
Tytuł powinien być sformułowany w sposób zwięzły oraz nie zawierać skrótów i znaków obcych.
Nie należy zamieszczać spisu symboli i oznaczeń, jednakże ich objaśnienia powinny znajdować się w tekście.
Prosimy nie formatować tekstu, a w szczególności niedozwolone jest dzielenie go na kolumny, oraz dodawanie nagłówków i stopek.

Recenzje eksperckie
Wszystkie zgłoszone do czasopisma prace naukowe powinny spełniać standardy doskonałości akademickiej. Manuskrypty rozpatrywane są przez redaktorów prowadzących z decyzją wstępnej akceptacji do dalszego rozpatrywania, lub są od razu odrzucane. Jeśli zgłoszenia zostaną uznane jako kompletne i poprawne, to są wysyłane do co najmniej dwóch recenzentów (anonimowych dla autora) w celu niezależnej oceny jakości naukowej. Na podstawie opinii recenzentów redaktorzy podejmują decyzję o ostatecznym zaakceptowaniu lub odrzuceniu zgłoszonej pracy. Autorzy mogą złożyć odwołanie od decyzji redaktorów. Rozpatrywane będzie tylko jedno odwołanie dla danego zgłoszenia, a decyzja w sprawie tego odwołania będzie ostateczna.

Jednostki miary
Jednostki miary powinny być przedstawiane w sposób ujednolicony, przy czym stosuje się międzynarodowy układ jednostek miar (układ SI).

Streszczenie
Zamieszczenie streszczenia jest obowiązkowe w zgłoszonym artykule. W streszczeniu nie wolno zamieszczać cytowań literatury. Streszczenie zamieszczane jest także na stronie internetowej czasopisma, jako odrębne opracowanie zawierające wszystkie niezbędne informacje na temat pracy: cele, materiał i metodykę, najważniejsze wyniki oraz wnioski z pracy.

Wnioski
Należy zwrócić uwagę, że wnioski nie są tożsame z podsumowaniem (streszczeniem). Wnioski stanowią zwięzłą rekapitulację wyników prac własnych, a także wyników analiz w przedstawionym zakresie tematycznym. W tej sekcji nie należy cytować pozycji bibliograficznych, a także powoływać się na numery rysunków i tabel z własnej pracy. Wnioski nie powinny zawierać autorskich rekomendacji, jak również informacji dotyczących planowanych w przyszłości prac badawczych.

Podziękowania
Podziękowania powinny znaleźć się w po wnioskach z badań, oraz przed bibliografią. W tej części pracy można także zamieścić informacje o źródłach finansowania badań i/lub pokrycia kosztów publikacji.

Bibliografia
Do poprawnego przygotowania spisu literatury zalecane jest stosowanie stylu bibliograficznego APA wyd. 7 (np. https://libguides.csudh.edu/citation/apa-7).
Dodanie identyfikatora DOI (w postaci linku: https://doi.org/) jest niezbędne, jeśli jest dostępny.
Autorzy powinni zadbać o przedstawienie kompletnych i dokładnych informacji bibliograficznych. Wszystkie wymienione w spisie źródła muszą być zacytowane w tekście. Cytowania należy stosować w układzie [Nazwisko, rok], w nawiasach kwadratowych lub okrągłych (maksymalnie dwie pozycje w jednym miejscu). Spis publikacji (zamieszczony na samym końcu pracy) powinien zawierać cytowane prace źródłowe, które ukazały się w ostatnich 20 latach. Wszystkie publikacje powinny być ułożone w kolejności alfabetycznej (względem nazwiska pierwszego autora). Artykuły tego samego autora(-ów), które ukazały się w tym samym roku należy oznaczyć kolejnymi literami alfabetu, np: 2024a, 2024b, 2024c. Niedopuszczalne są wielokrotne cytowania jednej publikacji w różnych miejscach tekstu oraz w spisie mogą wystąpić maksymalnie trzy różne publikacje tego samego autora(-ów).
Przykłady zapisu bibliografii
1. Abney, R.B., Sanderman, J., Johnson, D., Fogel, M.L., & Berhe, A.A. (2021). Post-wildfire erosion in Mountainous Terrain Leads to rapid and major redistribution of soil organic carbon. Frontiers of Earth Science, 5(99), 158-167. https://doi.org/10.3389/feart.2017.00099
2. Aziz, K.H.H., & Mustafa, F.S. (2023). Advanced oxidation processes for the decontamination of heavy metal complexes in aquatic systems: A review. Case Studies in Chemical and Environmental Engineering, 9, 100567. https://doi.org/10.4067/S0718-95162015005000044
3. Han, C.L., Sun, Z.X., Shao, S., Wang, Q.B., Libohova, Z., & Owens, P.R. (2021). Changes of soil organic carbon after wildfire in a boreal forest, northeast China. Agronomy, 11(10), 192527. https://doi.org/10.1007/s42452-020-2513-x
4. Marichelvam, J., & Asim, B. (2019). Corn and rice starch-based bio-plastics as alternative packaging materials. Fibers, 7(4), 32-43. https://doi.org/10.3390/fib7040032
5. Nakonechna, Yu.O., Chugai, A.V., & Remeshevska, I.V. (2021). Mineralization of waters of the Mertvovid River as an indicator of suitability for intended use. Bulletin of the Uman National University of Horticulture, 1, 121-128 (in Ukrainian). https://doi.org/10.31395/2310-0478-2021-1-121-128.

Przygotowanie ilustracji
Każda ilustracja (rysunek, schemat, fotografia) powinna być dostarczona w osobnym pliku elektronicznym w formatach bitmapowych (JPEG, PNG, TIFF, itp.). Obrazy bitmapowe powinny mieć rozdzielczość 300 dpi. Preferowane są ilustracje kolorowe, publikowane bez dopłaty.
Wszystkie ilustracje należy numerować w kolejności występowania (np. Rysunek 1, lub Rys. 1, itd.). Na rysunkach wieloczęściowych, każdą część należy oznaczyć kolejną literą alfabetu, np. (a), (b), (c). Tytuł rysunku należy zamieścić pod ilustracją, oraz w razie potrzeby dodać do tytułu wszelkie wyjaśnienia przedstawionych symboli i oznaczeń.

Przygotowanie tabel
Tabele należy numerować w kolejności występowania (np. Tabela 1, Tabela 2, itd.). Tytuł tabeli należy zamieszczać nad tabelą, natomiast dodatkowe uwagi i wyjaśnienia zamieszczać pod tabelą. W przypadku wystąpienia wielkości liczbowych, w nagłówku kolumny należy podać ich jednostki.

Równania
Wszystkie równania należy numerować w kolejności ich występowania z prawej strony kolumny w nawiasach okrągłych (np. (1), (2), itd.). Słowo „równanie” powinno być pisane pełnymi słowami na początku, czy w środku zdania, oraz w formie skrótowej, gdy wystąpi w nawiasach okrągłych. Symbole wielkości fizycznych, zarówno we wzorach, jak i w tekście należy pisać kursywą. Oznaczenia algebraiczne należy pisać czcionką prostą.

Wydruk próbny
Wszelkie uwagi i korekty można nanieść bezpośrednio na przesłanym do autora korespondencyjnego wydruku próbnym (plik PDF). Plik te należy odesłać do Redakcji w ciągu 2-3 dni od jego otrzymania. Ostatnie poprawki nanoszone są bezpośrednio przez redaktorów, w celu zapewnienia szybkiego opublikowania artykułów.

Prawa autorskie
Autorzy publikujący w trybie Open Access zachowują prawa autorskie do swoich artykułów, a wszystkie publikacje są rozpowszechniane na warunkach licencji CC-BY 4.0, która pozwala na nieograniczone wykorzystanie, dystrybucję i reprodukcję na dowolnym nośniku, pod warunkiem prawidłowego cytowania oryginalnego dzieła.

Polityka ujawniania informacji
Autorzy powinni ujawnić wszelkie konflikty interesów, które mogą wystąpić po opublikowaniu nadesłanych prac. W szczególności dotyczy to możliwości uzyskania korzyści finansowych wśród osób i instytucji, w wyniku nieuprawnionego wykorzystania opublikowanych wyników badań naukowych.

Redakcja zastrzega sobie prawo do skracania i poprawiania tekstów. Znaczące zmiany tekstu będą uzgadniane z autorami.
 
Journals System - logo
Scroll to top